Conjugarea verbului istemek

Conjugarea verbului a vrea (istemek) in limba turca la toate timpurile:

istemek- a vrea

Infinitiv:

  istemek
Forma pozitiva
Forma negativa
Afirmatie Interogatie Afirmatie Interogatie
Prezent continuu

 

ben istiyorum
sen istiyorsun
o istiyor
biz istiyoruz
siz istiyorsunuz
onlar istiyorlar
 

ben istiyor muyum?
sen istiyor musun?
o istiyor mu?
biz istiyor muyuz?
siz istiyor musunuz?
onlar istiyorlar mı?
 

ben istemiyorum
sen istemiyorsun
o istemiyor
biz istemiyoruz
siz istemiyorsunuz
onlar istemiyorlar
 

ben istemiyor muyum?
sen istemiyor musun?
o istemiyor mu?
biz istemiyor muyuz?
siz istemiyor musunuz?
onlar istemiyorlar mı?

 

Prezent simplu

 

ben isterim
sen istersin
o ister
biz isteriz
siz istersiniz
onlar isterler
 

ben ister miyim?
sen ister misin?
o ister mi?
biz ister miyiz?
siz ister misiniz?
onlar isterler mi?
 

ben istemem
sen istemezsin
o istemez
biz istemeyiz
siz istemezsiniz
onlar istemezler
 

ben istemez miyim?
sen istemez misin?
o istemez mi?
biz istemez miyiz?
siz istemez misiniz?
onlar istemezler mi?

Conjugarea verbelor in turca.

Conjugarea verbului var

Conjugarea verbului a ajunge (var) in limba turca la toate timpurile:

varmak- a ajunge

 

Infinitiv:

  varmak
Forme pozitive
Forme negative
Afirmatie Interogatie Afirmatie Interogatie
Prezent continuu

 

ben varıyorum
sen varıyorsun
o varıyor
biz varıyoruz
siz varıyorsunuz
onlar varıyorlar
 

ben varıyor muyum?
sen varıyor musun?
o varıyor mu?
biz varıyor muyuz?
siz varıyor musunuz?
onlar varıyorlar mı?
 

ben varmıyorum
sen varmıyorsun
o varmıyor
biz varmıyoruz
siz varmıyorsunuz
onlar varmıyorlar
 

ben varmıyor muyum?
sen varmıyor musun?
o varmıyor mu?
biz varmıyor muyuz?
siz varmıyor musunuz?
onlar varmıyorlar mı?

 

Prezent simplu

 

ben varırım
sen varırsın
o varır
biz varırız
siz varırsınız
onlar varırlar
 

ben varır mıyım?
sen varır mısın?
o varır mı?
biz varır mıyız?
siz varır mısınız?
onlar varırlar mı?
 

ben varmam
sen varmazsın
o varmaz
biz varmayız
siz varmazsınız
onlar varmazlar
 

ben varmaz mıyım?
sen varmaz mısın?
o varmaz mı?
biz varmaz mıyız?
siz varmaz mısınız?
onlar varmazlar mı?

Conjugarea verbului olmak

Conjugarea verbului a fi (olmak) in limba turca la toate timpurile:

olmak- a fi

Infinitiv:

  olmak
Forme pozitive Forme negatige
Afirmatie Interogatie Afirmatie Interogatie
Timpul rpezent continuu

 

ben oluyorum
sen oluyorsun
o oluyor
biz oluyoruz
siz oluyorsunuz
onlar oluyorlar
 

ben oluyor muyum?
sen oluyor musun?
o oluyor mu?
biz oluyor muyuz?
siz oluyor musunuz?
onlar oluyorlar mı?
 

ben olmuyorum
sen olmuyorsun
o olmuyor
biz olmuyoruz
siz olmuyorsunuz
onlar olmuyorlar
 

ben olmuyor muyum?
sen olmuyor musun?
o olmuyor mu?
biz olmuyor muyuz?
siz olmuyor musunuz?
onlar olmuyorlar mı?

 

Timpul aorist

 

ben olurum
sen olursun
o olur
biz oluruz
siz olursunuz
onlar olurlar
 

ben olur muyum?
sen olur musun?
o olur mu?
biz olur muyuz?
siz olur musunuz?
onlar olurlar mı?
 

ben olmam
sen olmazsın
o olmaz
biz olmayız
siz olmazsınız
onlar olmazlar
 

ben olmaz mıyım?
sen olmaz mısın?
o olmaz mı?
biz olmaz mıyız?
siz olmaz mısınız?
onlar olmazlar mı?

Forme de trecut

 

Trecut definit

 

ben oldum
sen oldun
o oldu
biz olduk
siz oldunuz
onlar oldular
 

ben oldum mu?
sen oldun mu?
o oldu mu?
biz olduk mu?
siz oldunuz mu?
onlar oldular mu?
 

ben olmadım
sen olmadın
o olmadı
biz olmadık
siz olmadınız
onlar olmadılar
 

ben olmadım mı?
sen olmadın mı?
o olmadı mı?
biz olmadık mı?
siz olmadınız mı?
onlar olmadılar mı?

 

Trecut progresiv

 

ben oluyormuşum
sen oluyormuşsun
o oluyormuş
biz oluyormuşuz
siz oluyormuşsunuz
onlar oluyormuşlar; oluyorlarmıs
 

ben oluyormuş muyum?
sen oluyormuş musun?
o oluyormuş mu?
biz oluyormuş muyuz?
siz oluyormuş musunuz?
onlar oluyormuşlar; oluyorlarmış
 

ben olmuyormuşum
sen olmuyormuşsun
o olmuyormuş
biz olmuyormuşuz
siz olmuyormuşsunuz
onlar olmuyormuşlar
 

ben olmuyormuş muyum?
sen olmuyormuş musun?
o olmuyormuş mu?
biz olmuyormuş muyuz?
siz olmuyormuş musunuz?
onlar olmuyormuşlar; olmuyorlarmış

 

Trecut Aorist

 

ben olurmuşum
sen olurmuşsun
o olurmuş
biz olurmuşuz
siz olurmuşsunuz
onlar olurmuşlar; olurmuşlar
 

ben olurmuş muyum?
sen olurmuş musun?
o olurmuş mu?
biz olurmuş muyuz?
siz olurmuş musunuz?
onlar olurlarmuş mı?
 

ben olmazmışım
sen olmazmışsın
o olmazmış
biz olmazmışız
siz olmazmışsınız
onlar olmazmışlar; olmazlarmış
 

ben olmazmış mıyım?
sen olmazmış mısın?
o olmazmış mı?
biz olmazmış mıyız?
siz olmazmış mısınız?
onlar olmazmışlar; olmazlarmış

 

Trecut progresiv, narativ

 

ben oluyordum
sen oluyordun
o oluyordu
biz oluyorduk
siz oluyordunuz
onlar oluyordular; oluyorlardı
 

ben oluyor muydum?
sen oluyor muydun?
o oluyor muydu?
biz oluyor muyuduk?
siz oluyor muydunuz?
onlar oluyorlar mıydı; oluyordular mı
 

ben olmuyordum
sen olmuyordun
o olmuyordu
biz olmuyorduk
siz olmuyordunuz
onlar olmuyordular; olmuyorlardı
 

ben olmuyor muydum?
sen olmuyor muydun?
o olmuyor muydu?
biz olmuyor muyduk?
siz olmuyor muydunuz?
onlar olmuyorlar mıydı; olmuyordular mı

 

Trecut Perfect, narativ

 

ben olmuştum
sen olmuştun
o olmuştu
biz olmuştuk
siz olmuşstunuz
onlar olmuştular
 

ben olmuş muydum?
sen olmuş muydun?
o olmuş muydu?
biz olmuş muyduk?
siz olmuş muydunuz?
onlar olmuşlar muydu?
 

ben olmamıştım
sen olmamıştın
o olmamıştı
biz olmamıştık
siz olmamıştınız
onlar olmamışlardı
 

ben olmamış mıydım?
sen olmamış mıydın?
o olmamış mıydı?
biz olmamış mıydık?
siz olmamış mıydınız?
onlar olmamışlar mıydı?

Trecut distant

 

ben olmuşmuşum
sen olmuşmuşsun
o olmuşmuş
biz olmuşmuşuz
siz olmuşmuşsunuz
onlar olmuşmuşlar; olmuşlarmuş
 

ben olmuşmuş muyum?
sen olmuşmuş musun?
o olmuşmuş mu?
biz olmuşmuş muyuz?
siz olmuşmuş musunuz?
onlar olmuşmuşlar; olmuşlarmuş
 

ben olmamışmışım
sen olmamışmışsın
o olmamışmış
biz olmamışmışız
siz olmamışmışsınız
onlar olmamışmışlar; olmamışlarmış
 

ben olmamışmış mıyım?
sen olmamışmış mısın?
o olmamışmış mı?
biz olmamışmış mıyız?
siz olmamışmış mısınız?
onlar olmamışmışlar; olmamışlarmış

 

Trecut viitor

 

ben olmuş olacağım
sen olmuş olacaksın
o olmuş olacak
biz olmuş olacağız
siz olmuş olacaksınız
onlar olmuş olacaklır
 

ben olmuş olacak mıyım?
sen olmuş olacak mısın?
o olmuş olacak mı?
biz olmuş olacak mıyız?
siz olmuş olacak mısınız?
onlar olmuş olacaklır mı?
 

ben olmuş olmayacağım
sen olmuş olmayacaksın
o olmuş olmayacak
biz olmuş olmayacağız
siz olmuş olmayacaksınız
onlar olmuş olmayacaklır
 

ben olmuş olmayacak mıyım?
sen olmuş olmayacak mısın?
o olmuş olmayacak mı?
biz olmuş olmayacak mıyız?
siz olmuş olmayacak mısınız?
onlar olmuş olmayacaklır mı?

 

Trecut conditional, narativ

 

ben olsaydım
sen olsaydın
o olsaydı
biz olsaydık
siz olsaydınız
onlar olsaydılar
 

ben olsa mıydım?
sen olsa mıydın?
o olsa mıydı?
biz olsa mıydık?
siz olsa mıydınız?
onlar olsa mıydılar?
 

ben olmasaydım
sen olmasaydın
o olmasaydı
biz olmasaydık
siz olmasaydınız
onlar olmasaydılar
 

ben olmasa mıydım?
sen olmasa mıydın?
o olmasa mıydı?
biz olmasa mıydık?
siz olmasa mıydınız
onlar olmasa mıydılar?

 

Trecut conditional,nehotarat

 

ben olsaymışım
sen olsaymışsın
o olsaymış
biz olsaymışız
siz olsaymışsınız
onlar olsaymışlar
 

ben olsa mıymışım?
sen olsa mıymışsın?
o olsa mıymış?
biz olsa mıymışız?
siz olsa mıymışsınız?
onlar olsa mıymışlar?
 

ben olmasaymışım
sen olmasaymışsın
o olmasaymış
biz olmasaymışız
siz olmasaymışsınız
onlar olmasaymışlar
 

ben olmasa mıymışım?
sen olmasa mıymışsın?
o olmasa mıymış?
biz olmasa mıymışız?
siz olmasa mıymışsınız?
onlar olmasa mıymışlar?

Forme de viitor

 

Viitor simplu

 

ben olacağım
sen olacaksın
o olacak
biz olacağız
siz olacaksınız
onlar olacaklar
 

ben olacak mıyım?
sen olacak mısın?
o olacak mı?
biz olacak mıyız?
siz olacak mısınız?
onlar olacaklar mı?
 

ben olmayacağım
sen olmayacaksın
o olmayacak
biz olmayacağız
siz olmayacaksınız
onlar olmayacaklar
 

ben olmayacak mıyım?
sen olmayacak mısın?
o olmayacak mı?
biz olmayacak mıyız?
siz olmayacak mısınız?
onlar olmayacaklar mı?

 

Viitor anterior

 

ben olacaktım
sen olacaktın
o olacaktı
biz olacaktık
siz olacaktınız
onlar olacaktılar
 

ben olacak mıydım?
sen olacak mıydın?
o olacak mıydı?
biz olacak mıydık?
siz olacak mıydınız?
onlar olacaklar mıydı; olacak mıydılar
 

ben olmayacaktım
sen olmayacaktın
o olmayacaktı
biz olmayacaktık
siz olmayacaktınız
onlar olmayacaklardı; olmayacaktılar
 

ben olmayacak mıydım?
sen olmayacak mıydın?
o olmayacak mıydı?
biz olmayacak mıydık?
siz olmayacak mıydınız?
onlar olmayacaklar mıydı; olmayacak mıydılar

 

Viitor nehotarat

 

ben olacakmışım
sen olacakmışsın
o olacakmış
biz olacakmışız
siz olacakmışsınız
onlar olacakmışlar; olacaklarmış
 

ben olacakmış mıyım?
sen olacakmış mısın?
o olacakmış mı?
biz olacakmış mıyız?
siz olacakmış mısınız?
onlar olacaklarmış; olacakmışlar
 

ben olmayacakmışım
sen olmayacakmışsın
o olmayacakmış
biz olmayacakmışız
siz olmayacakmışsınız
onlar olmayacaklarmış; olmayacakmışlar
 

ben olmayacakmış mıyım?
sen olmayacakmış mısın?
o olmayacakmış mı?
biz olmayacakmış mıyız?
siz olmayacakmış mısınız?
onlar olmayacaklarmış; olmayacakmışlar

 

Viitor conditional

 

ben olacaksam
sen olacaksan
o olacaksa
biz olacaksak
siz olacaksanız
onlar olacaksalar; olacaklarsa
 

ben olacaksam mı?
sen olacaksan mı?
o olacaksa mı?
biz olacaksak mı?
siz olacaksanız mı?
onlar olacaksalar; olacaklarsa
 

ben olmayacaksam
sen olmayacaksan
o olmayacaksa
biz olmayacaksak
siz olmayacaksanız
onlar olmayacaksalar; olmayacaklarsa
 

ben olmayacaksam mı?
sen olmayacaksan mı?
o olmayacaksa mı?
biz olmayacaksak mı?
siz olmayacaksanız mı
onlar olmayacaksalar; olmayacaklarsa

Conjugarea verbului kutaka

Conjugarea verbului a vrea (kutaka) in limba swahili la toate timpurile:

kutaka- a vrea

Infinitiv:

  kukutaka
 

Indicativ

Prezent

(mimi) ninakutaka
(wewe) unakutaka
(yeye) anakutaka
(sisi) tunakutaka
(ninyi) mnakutaka
(wao) wanakutaka
Perfect

(mimi) nimekutaka
(wewe) umekutaka
(yeye) amekutaka
(sisi) tumekutaka
(ninyi) mmekutaka
(wao) wamekutaka
Trecut

(mimi) nilikutaka
(wewe) ulikutaka
(yeye) alikutaka
(sisi) tulikutaka
(ninyi) mlikutaka
(wao) walikutaka

Mai mult ca perfectul

(mimi) nilikuwa nimekutaka
(wewe) ulikuwa umekutaka
(yeye) alikuwa amekutaka
(sisi) tulikuwa tumekutaka
(ninyi) mlikuwa mmekutaka
(wao) walikuwa wamekutaka
Viitor

(mimi) nitakutaka
(wewe) utakutaka
(yeye) atakutaka
(sisi) tutakutaka
(ninyi) mtakutaka
(wao) watakutaka
Viitor Perfect

(mimi) nitakuwa nimekutaka
(wewe) utakuwa umekutaka
(yeye) atakuwa amekutaka
(sisi) tutakuwa tumekutaka
(ninyi) mtakuwa mmekutaka
(wao) watakuwa wamekutaka

Continuu

Trecut

(mimi) nilikuwa ninakutaka
(wewe) ulikuwa unakutaka
(yeye) alikuwa anakutaka
(sisi) tulikuwa tunakutaka
(ninyi) mlikuwa mnakutaka
(wao) walikuwa wanakutaka
Trecut

(mimi) nilikuwa nikikutaka
(wewe) ulikuwa ukikutaka
(yeye) alikuwa akikutaka
(sisi) tulikuwa tukikutaka
(ninyi) mlikuwa mkikutaka
(wao) walikuwa wakikutaka

Viitor

(mimi) nitakuwa ninakutaka
(wewe) utakuwa unakutaka
(yeye) atakuwa anakutaka
(sisi) tutakuwa tunakutaka
(ninyi) mtakuwa mnakutaka
(wao) watakuwa wanakutaka

Viitor

(mimi) nitakuwa nikikutaka
(wewe) utakuwa ukikutaka
(yeye) atakuwa akikutaka
(sisi) tutakuwa tukikutaka
(ninyi) mtakuwa mkikutaka
(wao) watakuwa wakikutaka

Imperativ

 

(mimi)  
(wewe) kutaka!; ukutaka
(yeye)  
(sisi)  
(ninyi) kutakeni; mkutaka
(wao)  

Conjugarea verbelor in swahili.

Conjugarea verbului na

Conjugarea verbului a avea (na) in limba swahili la toate timpurile:

na- a avea

Infinitiv:

kuna
 

Indicativ

Prezent

(mimi) ninana
(wewe) unana
(yeye) anana
(sisi) tunana
(ninyi) mnana
(wao) wanana
Perfect

(mimi) nimena
(wewe) umena
(yeye) amena
(sisi) tumena
(ninyi) mmena
(wao) wamena

Trecut

(mimi) nilina
(wewe) ulina
(yeye) alina
(sisi) tulina
(ninyi) mlina
(wao) walina

Mai mult ca perfectul

(mimi) nilikuwa nimena
(wewe) ulikuwa umena
(yeye) alikuwa amena
(sisi) tulikuwa tumena
(ninyi) mlikuwa mmena
(wao) walikuwa wamena
Viitor

(mimi) nitana
(wewe) utana
(yeye) atana
(sisi) tutana
(ninyi) mtana
(wao) watana
Viitor Perfect

(mimi) nitakuwa nimena
(wewe) utakuwa umena
(yeye) atakuwa amena
(sisi) tutakuwa tumena
(ninyi) mtakuwa mmena
(wao) watakuwa wamena

Continuu

Trecut

(mimi) nilikuwa ninana
(wewe) ulikuwa unana
(yeye) alikuwa anana
(sisi) tulikuwa tunana
(ninyi) mlikuwa mnana
(wao) walikuwa wanana
Trecut

(mimi) nilikuwa nikina
(wewe) ulikuwa ukina
(yeye) alikuwa akina
(sisi) tulikuwa tukina
(ninyi) mlikuwa mkina
(wao) walikuwa wakina

Viitor

(mimi) nitakuwa ninana
(wewe) utakuwa unana
(yeye) atakuwa anana
(sisi) tutakuwa tunana
(ninyi) mtakuwa mnana
(wao) watakuwa wanana
Viitor

(mimi) nitakuwa nikina
(wewe) utakuwa ukina
(yeye) atakuwa akina
(sisi) tutakuwa tukina
(ninyi) mtakuwa mkina
(wao) watakuwa wakina

Imperativ

(mimi)
(wewe) na!; una
(yeye)
(sisi)
(ninyi) neni; mna
(wao)

Conjugarea verbului kuwa

Conjugarea verbului a fi (kuwa) in limba swahili la toate timpurile:

kuwa- a fi

Infinitiv:

  kukuwa
 

Indicativ

Prezent

(mimi) ninakuwa
(wewe) unakuwa
(yeye) anakuwa
(sisi) tunakuwa
(ninyi) mnakuwa
(wao) wanakuwa
Perfect

(mimi) nimekuwa
(wewe) umekuwa
(yeye) amekuwa
(sisi) tumekuwa
(ninyi) mmekuwa
(wao) wamekuwa

Trecut

(mimi) nilikuwa
(wewe) ulikuwa
(yeye) alikuwa
(sisi) tulikuwa
(ninyi) mlikuwa
(wao) walikuwa

Mai mult ca perfectul

(mimi) nilikuwa nimekuwa
(wewe) ulikuwa umekuwa
(yeye) alikuwa amekuwa
(sisi) tulikuwa tumekuwa
(ninyi) mlikuwa mmekuwa
(wao) walikuwa wamekuwa
Viitor

(mimi) nitakuwa
(wewe) utakuwa
(yeye) atakuwa
(sisi) tutakuwa
(ninyi) mtakuwa
(wao) watakuwa
Viitor Perfect

(mimi) nitakuwa nimekuwa
(wewe) utakuwa umekuwa
(yeye) atakuwa amekuwa
(sisi) tutakuwa tumekuwa
(ninyi) mtakuwa mmekuwa
(wao) watakuwa wamekuwa

Continuu

Trecut

(mimi) nilikuwa ninakuwa
(wewe) ulikuwa unakuwa
(yeye) alikuwa anakuwa
(sisi) tulikuwa tunakuwa
(ninyi) mlikuwa mnakuwa
(wao) walikuwa wanakuwa
Trecut

(mimi) nilikuwa nikikuwa
(wewe) ulikuwa ukikuwa
(yeye) alikuwa akikuwa
(sisi) tulikuwa tukikuwa
(ninyi) mlikuwa mkikuwa
(wao) walikuwa wakikuwa

Viitor

(mimi) nitakuwa ninakuwa
(wewe) utakuwa unakuwa
(yeye) atakuwa anakuwa
(sisi) tutakuwa tunakuwa
(ninyi) mtakuwa mnakuwa
(wao) watakuwa wanakuwa

Viitor

(mimi) nitakuwa nikikuwa
(wewe) utakuwa ukikuwa
(yeye) atakuwa akikuwa
(sisi) tutakuwa tukikuwa
(ninyi) mtakuwa mkikuwa
(wao) watakuwa wakikuwa

Imperativ

 

(mimi)  
(wewe) kuwa!; ukuwa
(yeye)  
(sisi)  
(ninyi) kuweni; mkuwa
(wao)  

Conjugarea verbului vilja in suedeza

Conjugarea verbului a vrea (vilja) in limba suedeza la toate timpurile:

vilja- a vrea

Infinitiv:

vilja

Participiu:

velat

Gerund:

viljande

Indicativ

Conjunctiv

Prezent

jag vill
du vill
han vill
vi vill
ni vill
de vill
Perfect

jag har velat
du har velat
han har velat
vi har velat
ni har velat
de har velat

Trecut

jag ville
du ville
han ville
vi ville
ni ville
de ville

Mai mult ca perfectul

jag hade velat
du hade velat
han hade velat
vi hade velat
ni hade velat
de hade velat

Viitor

jag skall vilja
du skall vilja
han skall vilja
vi skall vilja
ni skall vilja
de skall vilja

Viitor perfect

jag skall ha velat
du skall ha velat
han skall ha velat
vi skall ha velat
ni skall ha velat
de skall ha velat
Prezent

jag må vilja
du må vilja
han må vilja
vi må vilja
ni må vilja
de må vilja
Prezent

jag må ha velat
du må ha velat
han må ha velat
vi må ha velat
ni må ha velat
de må ha velat

Trecut

jag skulle vilja
du skulle vilja
han skulle vilja
vi skulle vilja
ni skulle vilja
de skulle vilja

Mai mult ca perfectul

jag skulle ha velat
du skulle ha velat
han skulle ha velat
vi skulle ha velat
ni skulle ha velat
de skulle ha velat

Conditional

Imperativ


Prezent

jag skulle vilja
du skulle vilja
han skulle vilja
vi skulle vilja
ni skulle vilja
de skulle vilja

Perfect

jag skulle ha velat
du skulle ha velat
han skulle ha velat
vi skulle ha velat
ni skulle ha velat
de skulle ha velat

jag
du vill
han
vi Låt oss vilja
ni vill
de

Conjugarea verbelor in suedeza.

Conjugarea verbului ha in suedeza

Conjugarea verbului a avea (ha) in limba suedeza la toate timpurile:

ha- a avea

Infinitiv:

  ha; hava

Participiu:

  haft; hatt

Gerund:

  havande

Indicativ

Conjunctiv

Prezent

jag har; haver
du har; haver
han har; haver
vi har; haver
ni har; haver
de har; haver
Perfect

jag har haft
du har haft
han har haft
vi har haft
ni har haft
de har haft

Trecut

jag hade
du hade
han hade
vi hade
ni hade
de hade

Mai mult ca perfectul

jag hade haft
du hade haft
han hade haft
vi hade haft
ni hade haft
de hade haft

Viitor

jag skall ha; hava
du skall ha; hava
han skall ha; hava
vi skall ha; hava
ni skall ha; hava
de skall ha; hava

Viitor perfect

jag skall ha haft
du skall ha haft
han skall ha haft
vi skall ha haft
ni skall ha haft
de skall ha haft
Prezent

jag må ha
du må ha
han må ha
vi må ha
ni må ha
de må ha
Prezent

jag må ha haft
du må ha haft
han må ha haft
vi må ha haft
ni må ha haft
de må ha haft

Trecut

jag skulle ha; hava
du skulle ha; hava
han skulle ha; hava
vi skulle ha; hava
ni skulle ha; hava
de skulle ha; hava

Mai mult ca perfectul

jag skulle ha haft
du skulle ha haft
han skulle ha haft
vi skulle ha haft
ni skulle ha haft
de skulle ha haft

Conditional

Imperativ


Prezent

jag skulle ha; hava
du skulle ha; hava
han skulle ha; hava
vi skulle ha; hava
ni skulle ha; hava
de skulle ha; hava

Perfect

jag skulle ha haft
du skulle ha haft
han skulle ha haft
vi skulle ha haft
ni skulle ha haft
de skulle ha haft

jag  
du ha; hav
han  
vi Låt oss ha; hava
ni ha; hav
de

Conjugarea verbului vara

Conjugarea verbului a fi (vara) in limba suedeza la toate timpurile:

vara- a fi

Infinitiv:

  vara

Participiu:

  varat

Gerund:

  varande

Indicativ

Conjunctiv

Prezent

jag varar
du varar
han varar
vi varar
ni varar
de varar
Perfect

jag har varat
du har varat
han har varat
vi har varat
ni har varat
de har varat

Trecut

jag varade
du varade
han varade
vi varade
ni varade
de varade

Mai mult ca perfectul

jag hade varat
du hade varat
han hade varat
vi hade varat
ni hade varat
de hade varat

Viitor

jag skall vara
du skall vara
han skall vara
vi skall vara
ni skall vara
de skall vara

Viitor perfect

jag skall ha varat
du skall ha varat
han skall ha varat
vi skall ha varat
ni skall ha varat
de skall ha varat
Prezent

jag må vara
du må vara
han må vara
vi må vara
ni må vara
de må vara
Prezent

jag må ha varat
du må ha varat
han må ha varat
vi må ha varat
ni må ha varat
de må ha varat

Trecut

jag vore
du vore
han vore
vi vore
ni vore
de vore
Mai mult ca perfectul

 

jag skulle ha varat
du skulle ha varat
han skulle ha varat
vi skulle ha varat
ni skulle ha varat
de skulle ha varat

Conditional

Imperativ


Prezent

jag skulle vara
du skulle vara
han skulle vara
vi skulle vara
ni skulle vara
de skulle vara

Perfect

jag skulle ha varat
du skulle ha varat
han skulle ha varat
vi skulle ha varat
ni skulle ha varat
de skulle ha varat

jag  
du vara
han  
vi Låt oss vara
ni vara
de

Conjugarea verbului хтети

Conjugarea verbului a vrea (хтети) in limba sarba la toate timpurile:

хтети- a vrea

Infinitiv

хтети

Prezent

хоїу, їу
хоїеш, їеш
хоїе, їе
хоїемо, їемо
хоїете, їете
хоїе, їе

Viitor

1
їу хтети
їеш хтети
їе хтети
їемо хтети
їете хтети
їе хтети
2
будем хтео;ла
будеш хтео;ла
буде хтео;ла;ло
будемо хтели;ле
будете хтели;ле
буду хтели;ле;ла

Perfect

хтео;ла сам
хтео;ла си
хтео;ла;ло jе
хтели;ле смо
хтели;ле сте
хтели;ле;ла су

Mai mult ca perfectul

био;ла сам хтео;ла
био;ла си хтео;ла
био;ла;ло jе хтео;ла;ло
били;ле смо хтели;ле
били;ле сте хтели;ле
били;ле;ла су хтели;ле;ла

Aorist

хтех
хте
хте
хтесмо
хтесте
хтеше

Imperfect

хтедох
хтедоше
хтедоше
хтедосмо
хтедосте
хтедоху

Conditional

1st
хтео;ла бих
хтео;ла би
хтео;ла;ло би
хтели;ле бисмо
хтели;ле бисте
хтели;ле;ла би
2nd
био;ла бих хтео;ла
био;ла би хтео;ла
био;ла;ло би хтео;ла;ло
били;ле бисмо хтели;ле
били;ле бисте хтели;ле
били;ле;ла би хтели;ле;ла

Conjugarea verbelor in sarba.