Conjugarea verbului бити

Conjugarea verbului a fi (бити) in limba sarba la toate timpurile:

бити- a fi

Infinitiv

бити

Prezent

јесам, сам
јеси, си
јесте, је
јесмо, смо
јесте, сте
јесу, су

Viitor

1
їу бити
їеш бити
їе бити
їемо бити
їете бити
їе бити
2
будем био;ла
будеш био;ла
буде био;ла;ло
будемо били;ле
будете били;ле
буду били;ле;ла

Perfect

био;ла сам
био;ла си
био;ла;ло jе
били;ле смо
били;ле сте
били;ле;ла су

Mai mult ca perfectul

био;ла сам био;ла
био;ла си био;ла
био;ла;ло jе био;ла;ло
били;ле смо били;ле
били;ле сте били;ле
били;ле;ла су били;ле;ла

Aorist

бих
би
би
бисмо
бисте
бише

Imperfect

бејах
бејаше
бејаше
бејасмо
бејасте
бејаху

Conditional

1st
био;ла бих
био;ла би
био;ла;ло би
били;ле бисмо
били;ле бисте
били;ле;ла би
2nd
био;ла бих био;ла
био;ла би био;ла
био;ла;ло би био;ла;ло
били;ле бисмо били;ле
били;ле бисте били;ле
били;ле;ла би били;ле;ла

Imperativ

буди
будимо
будите