Conjugarea verbului хтети

Conjugarea verbului a vrea (хтети) in limba sarba la toate timpurile:

хтети- a vrea

Infinitiv

хтети

Prezent

хоїу, їу
хоїеш, їеш
хоїе, їе
хоїемо, їемо
хоїете, їете
хоїе, їе

Viitor

1
їу хтети
їеш хтети
їе хтети
їемо хтети
їете хтети
їе хтети
2
будем хтео;ла
будеш хтео;ла
буде хтео;ла;ло
будемо хтели;ле
будете хтели;ле
буду хтели;ле;ла

Perfect

хтео;ла сам
хтео;ла си
хтео;ла;ло jе
хтели;ле смо
хтели;ле сте
хтели;ле;ла су

Mai mult ca perfectul

био;ла сам хтео;ла
био;ла си хтео;ла
био;ла;ло jе хтео;ла;ло
били;ле смо хтели;ле
били;ле сте хтели;ле
били;ле;ла су хтели;ле;ла

Aorist

хтех
хте
хте
хтесмо
хтесте
хтеше

Imperfect

хтедох
хтедоше
хтедоше
хтедосмо
хтедосте
хтедоху

Conditional

1st
хтео;ла бих
хтео;ла би
хтео;ла;ло би
хтели;ле бисмо
хтели;ле бисте
хтели;ле;ла би
2nd
био;ла бих хтео;ла
био;ла би хтео;ла
био;ла;ло би хтео;ла;ло
били;ле бисмо хтели;ле
били;ле бисте хтели;ле
били;ле;ла би хтели;ле;ла

Conjugarea verbelor in sarba.