Conjugarea verbului vara

Conjugarea verbului a fi (vara) in limba suedeza la toate timpurile:

vara- a fi

Infinitiv:

  vara

Participiu:

  varat

Gerund:

  varande

Indicativ

Conjunctiv

Prezent

jag varar
du varar
han varar
vi varar
ni varar
de varar
Perfect

jag har varat
du har varat
han har varat
vi har varat
ni har varat
de har varat

Trecut

jag varade
du varade
han varade
vi varade
ni varade
de varade

Mai mult ca perfectul

jag hade varat
du hade varat
han hade varat
vi hade varat
ni hade varat
de hade varat

Viitor

jag skall vara
du skall vara
han skall vara
vi skall vara
ni skall vara
de skall vara

Viitor perfect

jag skall ha varat
du skall ha varat
han skall ha varat
vi skall ha varat
ni skall ha varat
de skall ha varat
Prezent

jag må vara
du må vara
han må vara
vi må vara
ni må vara
de må vara
Prezent

jag må ha varat
du må ha varat
han må ha varat
vi må ha varat
ni må ha varat
de må ha varat

Trecut

jag vore
du vore
han vore
vi vore
ni vore
de vore
Mai mult ca perfectul

 

jag skulle ha varat
du skulle ha varat
han skulle ha varat
vi skulle ha varat
ni skulle ha varat
de skulle ha varat

Conditional

Imperativ


Prezent

jag skulle vara
du skulle vara
han skulle vara
vi skulle vara
ni skulle vara
de skulle vara

Perfect

jag skulle ha varat
du skulle ha varat
han skulle ha varat
vi skulle ha varat
ni skulle ha varat
de skulle ha varat

jag  
du vara
han  
vi Låt oss vara
ni vara
de