Arhiva categoriei: Alte limbi

Conjugarea verbului чути

Conjugarea verbului a auzi (чути) in limba sarba la toate timpurile:

чути- a auzi

Infinitiv

чути

Prezent

чујем
чујеш
чује
чујемо
чујете
чују

Viitor

1
їу чути
їеш чути
їе чути
їемо чути
їете чути
їе чути
2
будем чуо;ла
будеш чуо;ла
буде чуо;ла;ло
будемо чули;ле
будете чули;ле
буду чули;ле;ла

Perfect

чуо;ла сам
чуо;ла си
чуо;ла;ло jе
чули;ле смо
чули;ле сте
чули;ле;ла су

Mai mult ca perfectul

био;ла сам чуо;ла
био;ла си чуо;ла
био;ла;ло jе чуо;ла;ло
били;ле смо чули;ле
били;ле сте чули;ле
били;ле;ла су чули;ле;ла

Aorist

чух
чу
чу
чусмо
чусте
чуше

Imperfect

чујах
чујаше
чујаше
чујасмо
чујасте
чујаху

Conditional

1st
чуо;ла бих
чуо;ла би
чуо;ла;ло би
чули;ле бисмо
чули;ле бисте
чули;ле би
2nd
био;ла бих чуо;ла
био;ла би чуо;ла
био;ла;ло би чуо;ла;ло
били;ле бисмо чули;ле
били;ле бисте чули;ле
били;ле;ла би чули;ле;ла

Imperativ

чуј
чујмо
чујте

Conjugarea verbului бити

Conjugarea verbului a fi (бити) in limba sarba la toate timpurile:

бити- a fi

Infinitiv

бити

Prezent

јесам, сам
јеси, си
јесте, је
јесмо, смо
јесте, сте
јесу, су

Viitor

1
їу бити
їеш бити
їе бити
їемо бити
їете бити
їе бити
2
будем био;ла
будеш био;ла
буде био;ла;ло
будемо били;ле
будете били;ле
буду били;ле;ла

Perfect

био;ла сам
био;ла си
био;ла;ло jе
били;ле смо
били;ле сте
били;ле;ла су

Mai mult ca perfectul

био;ла сам био;ла
био;ла си био;ла
био;ла;ло jе био;ла;ло
били;ле смо били;ле
били;ле сте били;ле
били;ле;ла су били;ле;ла

Aorist

бих
би
би
бисмо
бисте
бише

Imperfect

бејах
бејаше
бејаше
бејасмо
бејасте
бејаху

Conditional

1st
био;ла бих
био;ла би
био;ла;ло би
били;ле бисмо
били;ле бисте
били;ле;ла би
2nd
био;ла бих био;ла
био;ла би био;ла
био;ла;ло би био;ла;ло
били;ле бисмо били;ле
били;ле бисте били;ле
били;ле;ла би били;ле;ла

Imperativ

буди
будимо
будите

Conjugarea verbului иметь

Conjugarea verbului a avea (иметь ) in limba rusa la toate timpurile:

иметь / –

[ee-MYEHT’]

(a avea, posesie)

 

ASPECT IMPERFECT ASPECT PERFECTIV
Infinitiv иметь

 

Prezent

Persoana 1 Singular – я име́ю
Persoana 2 Singular – ты име́ешь
Persoana 3 Singular – он име́ет
Persoana 1 Plural – мы име́ем
Persoana 2 Plural – вы име́ете
Persoana 3 Plural – они име́ют

Trecut

Masculin – я име́л
Feminin- она име́ла
Neutru- оно име́ло
Plural- мы име́ли

Viitor

Persoana 1 Singular – я буду име́ть -m
Persoana 2 Singular – ты будешь име́ть -a
Persoana 3 Singular – он будет име́ть -s
Persoana 1 Plural – мы будем име́ть -t
Persoana 2 Plural – вы будете име́ть -e
Persoana 3 Plural – они будут име́ть -r

Conjunctiv

Masculin – я име́л бы – бы
Feminin- она име́ла бы – бы
Neutru- оно име́ло бы – бы
Plural- мы име́ли бы – бы

Imperativ

Informal- ты име́й
Formal sau Plural – вы име́йте

Conjugarea verbelor in rusa.

Conjugarea verbului бывать

Conjugarea verbului a fi (бывать  ) in limba rusa la toate timpurile:

бывать / побывать

[bi-VAHT’ / pah-bi-VAHT’]

(a fi, a vizita, a se intampla)

ASPECT IMPERFECT
ASPECT PERFECTIV
Infinitiv бывать побывать

Prezent

Persoana 1 Singular – я быва́ю
Persoana 2 Singular – ты быва́ешь
Persoana 3 Singular – он быва́ет
Persaona 1 Plural – мы быва́ем
Persoana 2 Plural – вы быва́ете
Persoana 3 Plural – они быва́ют

Trecut

Masculin – я быва́л побыва́л
Feminin- она быва́ла побыва́ла
Neutru- оно быва́ло побыва́ло
Plural- мы быва́ли

побыва́ли

Viitor

Persoana 1 Singular – я буду быва́ть побыва́юm
Persoana 2 Singular- ты будешь быва́ть побыва́ешьa
Persoana 3 Singular- он будет быва́ть побыва́етs
Persoana 1 Plural- мы будем быва́ть побыва́емt
Persoana 2 Plural- вы будете быва́ть побыва́етеe
Persoana 3 Plural- они будут быва́ть

/div>
побыва́ютr

Modul conjuctiv

Masculin – я быва́л бы побыва́л бы
Feminin- она быва́ла бы побыва́ла бы
Neutru- оно быва́ло бы побыва́ло бы
Plural- мы быва́ли бы побыва́ли бы

Imperativ

Informal- ты быва́й побыва́й
Formal sau Plural – вы быва́йте побыва́йте

Derivate

быва́ющий
быва́вший побыва́вший
быва́я побыва́в

Conjugarea verbului querer

Conjugarea verbului a vrea (querer) in limba portugheza la toate timpurile:

querer

Infinitivo:

  querer

Participio:

  querido

Gerundio:

  querendo

Indicativo

Subjuntivo

Presente

eu quero
tu queres
ele quer
nós queremos
vós quereis
eles querem
Perfeito

eu tenho querido
tu tens querido
ele tem querido
nós temos querido
vós tendes querido
eles têm querido

Imperfeito

eu queria
tu querias
ele queria
nós queríamos
vós queríeis
eles queriam

Mais-que-perfeito

eu tinha querido
tu tinhas querido
ele tinha querido
nós tínhamos querido
vós tínheis querido
eles tinham querido

Futuro

eu quererei
tu quererás
ele quererá
nós quereremos
vós querereis
eles quererão

Futuro anterior

eu terei querido
tu terás querido
ele terá querido
nós teremos querido
vós tereis querido
eles terão querido

Pretérito

eu quis
tu quiseste
ele quis
nós quisemos
vós quisestes
eles quiseram

Mais-que-perfeito

eu quisera
tu quiseras
ele quisera
nós quiséramos
vós quiséreis
eles quiseram
Presente

eu queira
tu queiras
ele queira
nós queiramos
vós queirais
eles queiram
Perfeito

eu tenha querido
tu tenhas querido
ele tenha querido
nós tenhamos querido
vós tenhais querido
eles tenham querido

Imperfeito

eu quisesse
tu quisesses
ele quisesse
nós quiséssemos
vós quisésseis
eles quisessem

Mais-que-perfeito

eu tivesse querido
tu tivesses querido
ele tivesse querido
nós tivéssemos querido
vós tivésseis querido
eles tivessem querido

Futuro

eu quiser
tu quiseres
ele quiser
nós quisermos
vós quiserdes
eles quiserem

Futuro anterior

eu tiver querido
tu tiveres querido
ele tiver querido
nós tivermos querido
vós tiverdes querido
eles tiverem querido

Condicional


Condicional

eu quereria
tu quererias
ele quereria
nós quereríamos
vós quereríeis
eles quereriam

Condicional perfecto

eu teria querido
tu terias querido
ele teria querido
nós teríamos querido
vós teríeis querido
eles teriam querido

Imperativo

Infinitivo pessoal

 

eu  
tu quer
ele queira
nós queiramos
vós querei
eles queiram

Presente

eu querer
tu quereres
ele querer
nós querermos
vós quererdes
eles quererem

Perfeito

  ter querido
  teres querido
  ter querido
  termos querido
  terdes querido
  terem querido

Conjguarea verbelor in portugheza.

Conjugarea verbului ter

Conjugarea verbului a avea (ter) in limba portugheza la toate timpurile:

ter- a avea

Infinitivo:

  ter

Participio:

  tido

Gerundio:

  tendo

Indicativo

Subjuntivo

Presente

eu tenho
tu tens
ele tem
nós temos
vós tendes
eles têm
Perfeito

eu tenho tido
tu tens tido
ele tem tido
nós temos tido
vós tendes tido
eles têm tido

Imperfeito

eu tinha
tu tinhas
ele tinha
nós tínhamos
vós tínheis
eles tinham

Mais-que-perfeito

eu tinha tido
tu tinhas tido
ele tinha tido
nós tínhamos tido
vós tínheis tido
eles tinham tido

Futuro

eu terei
tu terás
ele terá
nós teremos
vós tereis
eles terão

Futuro anterior

eu terei tido
tu terás tido
ele terá tido
nós teremos tido
vós tereis tido
eles terão tido

Pretérito

eu tive
tu tiveste
ele teve
nós tivemos
vós tivestes
eles tiveram

Mais-que-perfeito

eu tivera
tu tiveras
ele tivera
nós tivéramos
vós tivéreis
eles tiveram
Presente

eu tenha
tu tenhas
ele tenha
nós tenhamos
vós tenhais
eles tenham
Perfeito

eu tenha tido
tu tenhas tido
ele tenha tido
nós tenhamos tido
vós tenhais tido
eles tenham tido

Imperfeito

eu tivesse
tu tivesses
ele tivesse
nós tivéssemos
vós tivésseis
eles tivessem

Mais-que-perfeito

eu tivesse tido
tu tivesses tido
ele tivesse tido
nós tivéssemos tido
vós tivésseis tido
eles tivessem tido

Futuro

eu tiver
tu tiveres
ele tiver
nós tivermos
vós tiverdes
eles tiverem

Futuro anterior

eu tiver tido
tu tiveres tido
ele tiver tido
nós tivermos tido
vós tiverdes tido
eles tiverem tido

Condicional


Condicional

eu teria
tu terias
ele teria
nós teríamos
vós teríeis
eles teriam

Condicional perfecto

eu teria tido
tu terias tido
ele teria tido
nós teríamos tido
vós teríeis tido
eles teriam tido

Imperativo

Infinitivo pessoal

 

eu  
tu tem
ele tenha
nós tenhamos
vós tende
eles tenham

Presente

eu ter
tu teres
ele ter
nós termos
vós terdes
eles terem

Perfeito

  ter tido
  teres tido
  ter tido
  termos tido
  terdes tido
  terem tido

Conjguarea verbului ser in portugheza

Conjugarea verbului a fi (ser) in limba portugheza la toate timpurile:

ser- a fi

Infinitivo:

  ser

Participio:

  sido

Gerundio:

  sendo

Indicativo

Subjuntivo

Presente

eu sou
tu és
ele é
nós somos
vós sois
eles são
Perfeito

eu tenho sido
tu tens sido
ele tem sido
nós temos sido
vós tendes sido
eles têm sido

Imperfeito

eu era
tu eras
ele era
nós éramos
vós éreis
eles eram

Mais-que-perfeito

eu tinha sido
tu tinhas sido
ele tinha sido
nós tínhamos sido
vós tínheis sido
eles tinham sido

Futuro

eu serei
tu serás
ele será
nós seremos
vós sereis
eles serão

Futuro anterior

eu terei sido
tu terás sido
ele terá sido
nós teremos sido
vós tereis sido
eles terão sido

Pretérito

eu fui
tu foste
ele foi
nós fomos
vós fostes
eles foram

Mais-que-perfeito

eu fora
tu foras
ele fora
nós fôramos
vós fôreis
eles foram
Presente

eu seja
tu sejas
ele seja
nós sejamos
vós sejais
eles sejam
Perfeito

eu tenha sido
tu tenhas sido
ele tenha sido
nós tenhamos sido
vós tenhais sido
eles tenham sido

Imperfeito

eu fosse
tu fosses
ele fosse
nós fôssemos
vós fôsseis
eles fossem

Mais-que-perfeito

eu tivesse sido
tu tivesses sido
ele tivesse sido
nós tivéssemos sido
vós tivésseis sido
eles tivessem sido

Futuro

eu for
tu fores
ele for
nós formos
vós fordes
eles forem

Futuro anterior

eu tiver sido
tu tiveres sido
ele tiver sido
nós tivermos sido
vós tiverdes sido
eles tiverem sido

Condicional


Condicional

eu seria
tu serias
ele seria
nós seríamos
vós seríeis
eles seriam

Condicional perfecto

eu teria sido
tu terias sido
ele teria sido
nós teríamos sido
vós teríeis sido
eles teriam sido

Imperativo

Infinitivo pessoal

 

eu  
tu
ele seja
nós sejamos
vós sede
eles sejam

Presente

eu ser
tu seres
ele ser
nós sermos
vós serdes
eles serem

Perfeito

  ter sido
  teres sido
  ter sido
  termos sido
  terdes sido
  terem sido

Conjugarea verbului chcieć

Conjugarea verbului a vrea (chcieć) in limba poloneza la toate timpurile:

chcieć-a  vrea

Infinitiv

chcieć
zachcieć

Prezent

chcę
chcesz
chce
chcemy
chcecie
chcą

Trecut

chciałe;a;m
chciałe;a;ś
chciał;a;o
chcieli;ały;śmy
chcieli;ały;ście
chcieli;ały
zachciałe;a;m
zachciałe;a;ś
zachciał;a;o;
zachcieli;ały;śmy
zachcieli;ały;ście
zachcieli;ały;

Viitor

będę chciał;a;
będziesz chciał;a;
będzie chciał;a;o;
będziemy chcieli;ały;
będziecie chcieli;ały;
będą chcieli;ły
zachcę
zachcesz
zachce
zachcemy
zachcecie
zachcą

Conditional

chciał;a;bym
chciał;a;byś
chciał;a;o;by
chcieli;ały;byśmy
chcieli;ały;byście
chcieli;ały;by
zachciał;a;bym
zachciał;a;byś
zachciał;a;o;by
zachcieli;ały;byśmy
zachcieli;ały;byście
zachcieli;ały;by

Imperativ

N/A

Conjugarea verbelor in poloneza.

Conjugarea verbului mieć

Conjugarea verbului a avea (mieć) in limba poloneza la toate timpurile:

mieć- a avea

Infinitiv

mieć

Prezent

mam
masz
ma
mamy
macie
mają

Trecut

miałe;a;m
miałe;a;ś
miał;a;o
mieli;ały;śmy
mieli;ały;ście
mieli;ały

Viitor

będę miał;a;
będziesz miał;a;
będzie miał;a;o;
będziemy mieli;ały;
będziecie mieli;ały;
będą mieli;ały

Conditional

miał;a;bym
miał;a;byś
miał;a;o;by
mieli;ały;byśmy
mieli;ały;byście
mieli;ały;by

Imperativ

masz
niech ma
miejmy
macie
niech mają

Conjugarea verbului być

Conjugarea verbului a fi (być ) in limba poloneza la toate timpurile:

być- a fi

Infinitiv

być
pobyć

Prezent

jestem
jesteś
jest
jesteśmy
jesteście

Trecut

byłe;a;m
byłe;a;ś
był;a;o
byli;ły;śmy
byli;ły;ście
byli;ły;
pobyłe;a;m
pobyłe;a;ś
pobył;a;o
pobyli;ły;śmy
pobyli;ły;ście
pobyli;ły;

Viitor

będę
będziesz
będzie
będziemy
będziecie
będą
pobędę
pobędziesz
pobędzie
pobędziemy
pobędziecie
pobędą

Conditional

był;a;bym
był;a;byś
był;a;o;by
byli;ły;byśmy
byli;ły;byście
byli;ły;by
pobył;a;bym
pobył;a;byś
pobył;a;o;by
pobyli;ły;byśmy
pobyli;ły;byście
pobyli;ły;by

Imperativ

bądź
niech będzie
bądźmy
bądźcie
niech będą
pobądź
niech pobędzie
pobądźmy
pobądźcie
niech pobędą