Conjugarea verbului kuwa

Conjugarea verbului a fi (kuwa) in limba swahili la toate timpurile:

kuwa- a fi

Infinitiv:

  kukuwa
 

Indicativ

Prezent

(mimi) ninakuwa
(wewe) unakuwa
(yeye) anakuwa
(sisi) tunakuwa
(ninyi) mnakuwa
(wao) wanakuwa
Perfect

(mimi) nimekuwa
(wewe) umekuwa
(yeye) amekuwa
(sisi) tumekuwa
(ninyi) mmekuwa
(wao) wamekuwa

Trecut

(mimi) nilikuwa
(wewe) ulikuwa
(yeye) alikuwa
(sisi) tulikuwa
(ninyi) mlikuwa
(wao) walikuwa

Mai mult ca perfectul

(mimi) nilikuwa nimekuwa
(wewe) ulikuwa umekuwa
(yeye) alikuwa amekuwa
(sisi) tulikuwa tumekuwa
(ninyi) mlikuwa mmekuwa
(wao) walikuwa wamekuwa
Viitor

(mimi) nitakuwa
(wewe) utakuwa
(yeye) atakuwa
(sisi) tutakuwa
(ninyi) mtakuwa
(wao) watakuwa
Viitor Perfect

(mimi) nitakuwa nimekuwa
(wewe) utakuwa umekuwa
(yeye) atakuwa amekuwa
(sisi) tutakuwa tumekuwa
(ninyi) mtakuwa mmekuwa
(wao) watakuwa wamekuwa

Continuu

Trecut

(mimi) nilikuwa ninakuwa
(wewe) ulikuwa unakuwa
(yeye) alikuwa anakuwa
(sisi) tulikuwa tunakuwa
(ninyi) mlikuwa mnakuwa
(wao) walikuwa wanakuwa
Trecut

(mimi) nilikuwa nikikuwa
(wewe) ulikuwa ukikuwa
(yeye) alikuwa akikuwa
(sisi) tulikuwa tukikuwa
(ninyi) mlikuwa mkikuwa
(wao) walikuwa wakikuwa

Viitor

(mimi) nitakuwa ninakuwa
(wewe) utakuwa unakuwa
(yeye) atakuwa anakuwa
(sisi) tutakuwa tunakuwa
(ninyi) mtakuwa mnakuwa
(wao) watakuwa wanakuwa

Viitor

(mimi) nitakuwa nikikuwa
(wewe) utakuwa ukikuwa
(yeye) atakuwa akikuwa
(sisi) tutakuwa tukikuwa
(ninyi) mtakuwa mkikuwa
(wao) watakuwa wakikuwa

Imperativ

 

(mimi)  
(wewe) kuwa!; ukuwa
(yeye)  
(sisi)  
(ninyi) kuweni; mkuwa
(wao)  

Conjugarea verbului vilja in suedeza

Conjugarea verbului a vrea (vilja) in limba suedeza la toate timpurile:

vilja- a vrea

Infinitiv:

vilja

Participiu:

velat

Gerund:

viljande

Indicativ

Conjunctiv

Prezent

jag vill
du vill
han vill
vi vill
ni vill
de vill
Perfect

jag har velat
du har velat
han har velat
vi har velat
ni har velat
de har velat

Trecut

jag ville
du ville
han ville
vi ville
ni ville
de ville

Mai mult ca perfectul

jag hade velat
du hade velat
han hade velat
vi hade velat
ni hade velat
de hade velat

Viitor

jag skall vilja
du skall vilja
han skall vilja
vi skall vilja
ni skall vilja
de skall vilja

Viitor perfect

jag skall ha velat
du skall ha velat
han skall ha velat
vi skall ha velat
ni skall ha velat
de skall ha velat
Prezent

jag må vilja
du må vilja
han må vilja
vi må vilja
ni må vilja
de må vilja
Prezent

jag må ha velat
du må ha velat
han må ha velat
vi må ha velat
ni må ha velat
de må ha velat

Trecut

jag skulle vilja
du skulle vilja
han skulle vilja
vi skulle vilja
ni skulle vilja
de skulle vilja

Mai mult ca perfectul

jag skulle ha velat
du skulle ha velat
han skulle ha velat
vi skulle ha velat
ni skulle ha velat
de skulle ha velat

Conditional

Imperativ


Prezent

jag skulle vilja
du skulle vilja
han skulle vilja
vi skulle vilja
ni skulle vilja
de skulle vilja

Perfect

jag skulle ha velat
du skulle ha velat
han skulle ha velat
vi skulle ha velat
ni skulle ha velat
de skulle ha velat

jag
du vill
han
vi Låt oss vilja
ni vill
de

Conjugarea verbelor in suedeza.

Conjugarea verbului ha in suedeza

Conjugarea verbului a avea (ha) in limba suedeza la toate timpurile:

ha- a avea

Infinitiv:

  ha; hava

Participiu:

  haft; hatt

Gerund:

  havande

Indicativ

Conjunctiv

Prezent

jag har; haver
du har; haver
han har; haver
vi har; haver
ni har; haver
de har; haver
Perfect

jag har haft
du har haft
han har haft
vi har haft
ni har haft
de har haft

Trecut

jag hade
du hade
han hade
vi hade
ni hade
de hade

Mai mult ca perfectul

jag hade haft
du hade haft
han hade haft
vi hade haft
ni hade haft
de hade haft

Viitor

jag skall ha; hava
du skall ha; hava
han skall ha; hava
vi skall ha; hava
ni skall ha; hava
de skall ha; hava

Viitor perfect

jag skall ha haft
du skall ha haft
han skall ha haft
vi skall ha haft
ni skall ha haft
de skall ha haft
Prezent

jag må ha
du må ha
han må ha
vi må ha
ni må ha
de må ha
Prezent

jag må ha haft
du må ha haft
han må ha haft
vi må ha haft
ni må ha haft
de må ha haft

Trecut

jag skulle ha; hava
du skulle ha; hava
han skulle ha; hava
vi skulle ha; hava
ni skulle ha; hava
de skulle ha; hava

Mai mult ca perfectul

jag skulle ha haft
du skulle ha haft
han skulle ha haft
vi skulle ha haft
ni skulle ha haft
de skulle ha haft

Conditional

Imperativ


Prezent

jag skulle ha; hava
du skulle ha; hava
han skulle ha; hava
vi skulle ha; hava
ni skulle ha; hava
de skulle ha; hava

Perfect

jag skulle ha haft
du skulle ha haft
han skulle ha haft
vi skulle ha haft
ni skulle ha haft
de skulle ha haft

jag  
du ha; hav
han  
vi Låt oss ha; hava
ni ha; hav
de

Conjugarea verbului vara

Conjugarea verbului a fi (vara) in limba suedeza la toate timpurile:

vara- a fi

Infinitiv:

  vara

Participiu:

  varat

Gerund:

  varande

Indicativ

Conjunctiv

Prezent

jag varar
du varar
han varar
vi varar
ni varar
de varar
Perfect

jag har varat
du har varat
han har varat
vi har varat
ni har varat
de har varat

Trecut

jag varade
du varade
han varade
vi varade
ni varade
de varade

Mai mult ca perfectul

jag hade varat
du hade varat
han hade varat
vi hade varat
ni hade varat
de hade varat

Viitor

jag skall vara
du skall vara
han skall vara
vi skall vara
ni skall vara
de skall vara

Viitor perfect

jag skall ha varat
du skall ha varat
han skall ha varat
vi skall ha varat
ni skall ha varat
de skall ha varat
Prezent

jag må vara
du må vara
han må vara
vi må vara
ni må vara
de må vara
Prezent

jag må ha varat
du må ha varat
han må ha varat
vi må ha varat
ni må ha varat
de må ha varat

Trecut

jag vore
du vore
han vore
vi vore
ni vore
de vore
Mai mult ca perfectul

 

jag skulle ha varat
du skulle ha varat
han skulle ha varat
vi skulle ha varat
ni skulle ha varat
de skulle ha varat

Conditional

Imperativ


Prezent

jag skulle vara
du skulle vara
han skulle vara
vi skulle vara
ni skulle vara
de skulle vara

Perfect

jag skulle ha varat
du skulle ha varat
han skulle ha varat
vi skulle ha varat
ni skulle ha varat
de skulle ha varat

jag  
du vara
han  
vi Låt oss vara
ni vara
de

Conjugarea verbului хтети

Conjugarea verbului a vrea (хтети) in limba sarba la toate timpurile:

хтети- a vrea

Infinitiv

хтети

Prezent

хоїу, їу
хоїеш, їеш
хоїе, їе
хоїемо, їемо
хоїете, їете
хоїе, їе

Viitor

1
їу хтети
їеш хтети
їе хтети
їемо хтети
їете хтети
їе хтети
2
будем хтео;ла
будеш хтео;ла
буде хтео;ла;ло
будемо хтели;ле
будете хтели;ле
буду хтели;ле;ла

Perfect

хтео;ла сам
хтео;ла си
хтео;ла;ло jе
хтели;ле смо
хтели;ле сте
хтели;ле;ла су

Mai mult ca perfectul

био;ла сам хтео;ла
био;ла си хтео;ла
био;ла;ло jе хтео;ла;ло
били;ле смо хтели;ле
били;ле сте хтели;ле
били;ле;ла су хтели;ле;ла

Aorist

хтех
хте
хте
хтесмо
хтесте
хтеше

Imperfect

хтедох
хтедоше
хтедоше
хтедосмо
хтедосте
хтедоху

Conditional

1st
хтео;ла бих
хтео;ла би
хтео;ла;ло би
хтели;ле бисмо
хтели;ле бисте
хтели;ле;ла би
2nd
био;ла бих хтео;ла
био;ла би хтео;ла
био;ла;ло би хтео;ла;ло
били;ле бисмо хтели;ле
били;ле бисте хтели;ле
били;ле;ла би хтели;ле;ла

Conjugarea verbelor in sarba.

Conjugarea verbului чути

Conjugarea verbului a auzi (чути) in limba sarba la toate timpurile:

чути- a auzi

Infinitiv

чути

Prezent

чујем
чујеш
чује
чујемо
чујете
чују

Viitor

1
їу чути
їеш чути
їе чути
їемо чути
їете чути
їе чути
2
будем чуо;ла
будеш чуо;ла
буде чуо;ла;ло
будемо чули;ле
будете чули;ле
буду чули;ле;ла

Perfect

чуо;ла сам
чуо;ла си
чуо;ла;ло jе
чули;ле смо
чули;ле сте
чули;ле;ла су

Mai mult ca perfectul

био;ла сам чуо;ла
био;ла си чуо;ла
био;ла;ло jе чуо;ла;ло
били;ле смо чули;ле
били;ле сте чули;ле
били;ле;ла су чули;ле;ла

Aorist

чух
чу
чу
чусмо
чусте
чуше

Imperfect

чујах
чујаше
чујаше
чујасмо
чујасте
чујаху

Conditional

1st
чуо;ла бих
чуо;ла би
чуо;ла;ло би
чули;ле бисмо
чули;ле бисте
чули;ле би
2nd
био;ла бих чуо;ла
био;ла би чуо;ла
био;ла;ло би чуо;ла;ло
били;ле бисмо чули;ле
били;ле бисте чули;ле
били;ле;ла би чули;ле;ла

Imperativ

чуј
чујмо
чујте

Conjugarea verbului бити

Conjugarea verbului a fi (бити) in limba sarba la toate timpurile:

бити- a fi

Infinitiv

бити

Prezent

јесам, сам
јеси, си
јесте, је
јесмо, смо
јесте, сте
јесу, су

Viitor

1
їу бити
їеш бити
їе бити
їемо бити
їете бити
їе бити
2
будем био;ла
будеш био;ла
буде био;ла;ло
будемо били;ле
будете били;ле
буду били;ле;ла

Perfect

био;ла сам
био;ла си
био;ла;ло jе
били;ле смо
били;ле сте
били;ле;ла су

Mai mult ca perfectul

био;ла сам био;ла
био;ла си био;ла
био;ла;ло jе био;ла;ло
били;ле смо били;ле
били;ле сте били;ле
били;ле;ла су били;ле;ла

Aorist

бих
би
би
бисмо
бисте
бише

Imperfect

бејах
бејаше
бејаше
бејасмо
бејасте
бејаху

Conditional

1st
био;ла бих
био;ла би
био;ла;ло би
били;ле бисмо
били;ле бисте
били;ле;ла би
2nd
био;ла бих био;ла
био;ла би био;ла
био;ла;ло би био;ла;ло
били;ле бисмо били;ле
били;ле бисте били;ле
били;ле;ла би били;ле;ла

Imperativ

буди
будимо
будите

Conjugarea verbului иметь

Conjugarea verbului a avea (иметь ) in limba rusa la toate timpurile:

иметь / –

[ee-MYEHT’]

(a avea, posesie)

 

ASPECT IMPERFECT ASPECT PERFECTIV
Infinitiv иметь

 

Prezent

Persoana 1 Singular – я име́ю
Persoana 2 Singular – ты име́ешь
Persoana 3 Singular – он име́ет
Persoana 1 Plural – мы име́ем
Persoana 2 Plural – вы име́ете
Persoana 3 Plural – они име́ют

Trecut

Masculin – я име́л
Feminin- она име́ла
Neutru- оно име́ло
Plural- мы име́ли

Viitor

Persoana 1 Singular – я буду име́ть -m
Persoana 2 Singular – ты будешь име́ть -a
Persoana 3 Singular – он будет име́ть -s
Persoana 1 Plural – мы будем име́ть -t
Persoana 2 Plural – вы будете име́ть -e
Persoana 3 Plural – они будут име́ть -r

Conjunctiv

Masculin – я име́л бы – бы
Feminin- она име́ла бы – бы
Neutru- оно име́ло бы – бы
Plural- мы име́ли бы – бы

Imperativ

Informal- ты име́й
Formal sau Plural – вы име́йте

Conjugarea verbelor in rusa.

Conjugarea verbului бывать

Conjugarea verbului a fi (бывать  ) in limba rusa la toate timpurile:

бывать / побывать

[bi-VAHT’ / pah-bi-VAHT’]

(a fi, a vizita, a se intampla)

ASPECT IMPERFECT
ASPECT PERFECTIV
Infinitiv бывать побывать

Prezent

Persoana 1 Singular – я быва́ю
Persoana 2 Singular – ты быва́ешь
Persoana 3 Singular – он быва́ет
Persaona 1 Plural – мы быва́ем
Persoana 2 Plural – вы быва́ете
Persoana 3 Plural – они быва́ют

Trecut

Masculin – я быва́л побыва́л
Feminin- она быва́ла побыва́ла
Neutru- оно быва́ло побыва́ло
Plural- мы быва́ли

побыва́ли

Viitor

Persoana 1 Singular – я буду быва́ть побыва́юm
Persoana 2 Singular- ты будешь быва́ть побыва́ешьa
Persoana 3 Singular- он будет быва́ть побыва́етs
Persoana 1 Plural- мы будем быва́ть побыва́емt
Persoana 2 Plural- вы будете быва́ть побыва́етеe
Persoana 3 Plural- они будут быва́ть

/div>
побыва́ютr

Modul conjuctiv

Masculin – я быва́л бы побыва́л бы
Feminin- она быва́ла бы побыва́ла бы
Neutru- оно быва́ло бы побыва́ло бы
Plural- мы быва́ли бы побыва́ли бы

Imperativ

Informal- ты быва́й побыва́й
Formal sau Plural – вы быва́йте побыва́йте

Derivate

быва́ющий
быва́вший побыва́вший
быва́я побыва́в

Conjugarea verbului querer

Conjugarea verbului a vrea (querer) in limba portugheza la toate timpurile:

querer

Infinitivo:

  querer

Participio:

  querido

Gerundio:

  querendo

Indicativo

Subjuntivo

Presente

eu quero
tu queres
ele quer
nós queremos
vós quereis
eles querem
Perfeito

eu tenho querido
tu tens querido
ele tem querido
nós temos querido
vós tendes querido
eles têm querido

Imperfeito

eu queria
tu querias
ele queria
nós queríamos
vós queríeis
eles queriam

Mais-que-perfeito

eu tinha querido
tu tinhas querido
ele tinha querido
nós tínhamos querido
vós tínheis querido
eles tinham querido

Futuro

eu quererei
tu quererás
ele quererá
nós quereremos
vós querereis
eles quererão

Futuro anterior

eu terei querido
tu terás querido
ele terá querido
nós teremos querido
vós tereis querido
eles terão querido

Pretérito

eu quis
tu quiseste
ele quis
nós quisemos
vós quisestes
eles quiseram

Mais-que-perfeito

eu quisera
tu quiseras
ele quisera
nós quiséramos
vós quiséreis
eles quiseram
Presente

eu queira
tu queiras
ele queira
nós queiramos
vós queirais
eles queiram
Perfeito

eu tenha querido
tu tenhas querido
ele tenha querido
nós tenhamos querido
vós tenhais querido
eles tenham querido

Imperfeito

eu quisesse
tu quisesses
ele quisesse
nós quiséssemos
vós quisésseis
eles quisessem

Mais-que-perfeito

eu tivesse querido
tu tivesses querido
ele tivesse querido
nós tivéssemos querido
vós tivésseis querido
eles tivessem querido

Futuro

eu quiser
tu quiseres
ele quiser
nós quisermos
vós quiserdes
eles quiserem

Futuro anterior

eu tiver querido
tu tiveres querido
ele tiver querido
nós tivermos querido
vós tiverdes querido
eles tiverem querido

Condicional


Condicional

eu quereria
tu quererias
ele quereria
nós quereríamos
vós quereríeis
eles quereriam

Condicional perfecto

eu teria querido
tu terias querido
ele teria querido
nós teríamos querido
vós teríeis querido
eles teriam querido

Imperativo

Infinitivo pessoal

 

eu  
tu quer
ele queira
nós queiramos
vós querei
eles queiram

Presente

eu querer
tu quereres
ele querer
nós querermos
vós quererdes
eles quererem

Perfeito

  ter querido
  teres querido
  ter querido
  termos querido
  terdes querido
  terem querido

Conjguarea verbelor in portugheza.